Augusztus 20-a alkalmából eredményes munkája elismeréseként Dr. Kiss Csaba, az MVM termelési vezérigazgatóhelyettese, a Magyar Atomfórum Egyesület elnöke Magyar Érdemrend Lovagkereszt kitüntetésben részesült
Több ország is hozzákezdett a kis moduláris reaktorok fejlesztéséhez. Erről készült egy rövid és vázlatos áttekintés
Mély megrendüléssel tudatjuk a hírt, hogy 2023. december 20-án hosszan tartó, méltósággal viselt betegsége után meghalt Zarándy Pál, a hazai energetika egyik kiemelkedő és meghatározó szakembere, aki sok más társadalmi tisztsége mellett, alapitó elnöke volt a Magyar Atomfórum Egyesületnek.
Az EDF, mint az első franciaországi NUWARD atomerőmű leendő
üzemeltetője, benyújtotta a fejlesztés alatt lévő kis moduláris
reaktorának (SMR) biztonsági leírását tartalmazó dokumentumcsomagot a
francia nukleáris biztonsági hatóságnak.
Brüsszelnek egyenrangúvá kell tennie az atomenergiát és a megújuló energiákat a finanszírozás, a kutatás és a projektfejlesztés terén – jelentette ki a múlt héten a „nukleáris szövetség” Spanyolországban ülésező 14 tagja.
A GIFEN adott otthont Lyonban 2023. június 21-én a nucleareurope éves konferenciájának, ahol a részvevők megvitatták az európai nukleáris ipar szempontjából lényeges témákat, mint a versenyképesség, az energiaszuverenitás, az ellátási láncok és a munkaerő-ellátottság kérdéseit.
A rendezvényen részt vett Agnès Pannier-Runacher az energia átmentért felelős francia miniszter is.
A COP27 klímavédelmi konferencia alkalmából a nukleáris ipart képviselő hét legnagyobb szervezet nyilatkozatot tett közzé, amelyben hangsúlyozzák, hogy az atomenergiának kulcsfontosságú szerepet kell játszania az energetikai közfelfogás és az energiapolitika átalakításában. Ezek a szervezetek arra hívják fel a döntéshozókat, hogy ismerjék el és támogassák az atomenergia fokozott alkalmazását a villamosenergia-termelésben az energiabiztonság javítása és a függőség csökkentése, a szén-dioxid-kibocsátásmentes gazdaságra való tisztességes és megfizethető átmenet biztosítása, valamint a munkahelyek és a gazdasági növekedés megőrzése érdekében.
Eck József - Magyar Arany Érdemkereszt
Sipos László - Magyar Ezüst Érdemkereszt
Vincze Pál - Magyar Ezüst Érdemkereszt
Miután a Fennovoima felmondta a Hanhikivi 1 atomerőműre vonatkozó beruházási projektjét, a vállalat tárgyalásokat kezdett alkalmazottjainak jövőjéről. Ezek a megbeszélések június 21-én lezárultak. A tárgyalások eredményeként a Fennovoima jelentősen csökkenti működését, és létszámleépítéseket hajt végre 2022 folyamán. A leépítések előtt a Fennovoimanak 356 alkalmazottja volt, 2023 elején a vállalat kevesebb mint 10 dolgozót foglalkoztat majd.
„Nehezebb, kockázatosabb és drágább lesz a fenntartható és tiszta energiarendszerek kiépítése atomenergia nélkül” – derül ki a Nemzetközi Energia Ügynökség legutóbbi jelentéséből. Az atomenergia nemcsak elengedhetetlen az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, hanem stabil és megfizethető energiaellátást tesz lehetővé, ami fontos előnyt jelent a jelenlegi energiaválság leküzdésében
A FORATOM megváltoztatta a nevét. Az európai nukleáris ipar több, mint hatvan éve alapított és sikeresen tevékenykedő szervezete ezentúl nucleareurope néven fog működni. A változtatásról, Yves Desbazeille, vezérigazgató azt mondta, hogy az új névvel egyértelműbben szeretnék kifejezni a szervezet célját és törekvéseit. A vezérigazgató szerint ez segít hatékonyabban képviselni az atomenergiát az Európai Unióban.
A Seaborg Technologies, amely egy dán, reaktorfejlesztéssel foglalkozó vállalat, az EU egyik legismertebb innovációs pályázatán (EIC Accelerator) támogatást kap sóolvadékos reaktorral felszerelt úszó atomerőmű fejlesztésére.
Túl vagyunk az Európai Parlament e törvényhozási ciklusának felénél. A FORATOM értékelte az elmúlt két és fél év munkáját, és elemezte az előttünk álló változásokat.
Az atomenergia még mindig mélyen polarizáló téma a Parlamentben.
Két és fél év elteltével a FORATOM továbbra is aktívan együttműködik az európai parlamenti képviselőkkel, és figyelemmel kíséri a Parlament tevékenységét azért, hogy hatékonyan képviselje az iparág érdekeit, és válaszoljon az atomenergiát érő kritikákra.
A következő fájdalmas hír olvasható az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) honlapján: „Őszinte részvéttel tudatjuk, hogy 2022. január 5-én elhunyt dr. Rónaky József, az OAH nyugalmazott főigazgatója, a hazai nukleáris szakma kiemelkedő és meghatározó egyénisége. Mintegy másfél évtizedig, 1999-től 2013-ig állt az OAH élén, továbbá számos hazai és nemzetközi szakmai szervezetben töltött be különféle tisztségeket. A hivatal saját halottjának tekinti, osztozunk a gyászoló család fájdalmában.”
Miután az Európai Bizottság javaslatot tett az úgynevezett taxonómialistára, amely a környezetvédelmi szempontból fenntarthatónak minősíthető és ezért a jövőbeni finanszírozások idején kedvezőbb feltételeket élvező energiák körét tartalmazza, a FORATOM közzétette az iparág véleményét a kiszivárgott javaslatról.
Mindenekelőtt a FORATOM üdvözli az Európai Bizottság azon döntését, hogy bizonyos feltételek mellett az atomenergiát is a fenntarthatónak minősített technológiák közé sorolja, és kilenc konkrét javaslatot fogalmaz meg.
Az ENSZ-EGB emlékeztet arra, hogy az atomenergia olyan alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrás, amely az elmúlt 50 évben mintegy 74 milliárd tonna CO2-kibocsátásától óvta meg a környezetet. Ez a mennyiség az energiatermeléssel kapcsolatos teljes kibocsátás közel két évnyi mennyiségének felel meg. Csak a vízenergia játszott nagyobb szerepet a kibocsátások elkerülésében ebben az időszakban.
Az ENSZ EGB jelentése megállapítja, hogy az atomenergia egy szélesebb portfólió részének tekinthető, amely más fenntartható, alacsony vagy nulla szén-dioxid-kibocsátású technológiák alkalmazása mellett a teljes energia ágazat és az energiaigényes iparágak, – mint például az acélgyártás, a hidrogéntermelés vagy a vegyipar – karbonmentesítését szolgálja.
A Nemzetközi Atomenergia -Ügynökség (NAÜ) és az atomenergia -ipar több mint egy tucat vezető vállalata megállapodtak abban, hogy együtt dolgoznak a nukleáris technológia szerepének előmozdításán a világ legégetőbb kihívásainak kezelésében. Átfogó céljuk, hogy maximalizálják az atomenergia használatát, amit Rafael Mariano Grossi, a NAÜ főigazgatója „az atom elképesztő képességének” nevez az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, a betegségek kezelésében, az éhezés megelőzésében és még sok más területen.
Yves Desbazeille. a FORATOM vezérigazgatója összegezte a nukleáris ipar előtt álló feladatokat az év végéig.
A FORATOM-nak is sok teendője lesz a következő négy hónapban, köztük a legfontosabb az európai nukleáris ipar vezetőinek találkozója a #NuclearEuropeLeaders, amely az iparág kulcsfontosságú prioritásaival foglalkozik majd.
A fenntartható finanszírozás taxonómiájával kapcsolatban a FORATOM vezérigazgatója rámutatott, hogy a nukleáris energia értékelésére megbízott szakértők nagyon egyértelmű választ adtak: a nukleáris energia megfelel a taxonómiának. A nukleáris ipar azt várja az EU-tól legyen elkötelezett egy tudományos, tényeken alapuló taxonómia mellett, amelyben a befektetők megbízhatnak, és akkor hoz helyes döntést ha be vonja a nukleáris energiát a fenntartható források közé.
A FORTUM benyújtotta a finn Gazdasági és Foglalkoztatási Minisztériumhoz azt a hatástanulmányt, amely alapján döntést lehet hozni a Loviisa atomerőmű két blokkjának üzemidő hosszabbításáról, vagy bezárásáról.
A környezeti hatástanulmány két változatot vizsgál, az egyik az atomerőmű működésének folytatása 2050-ig, a másik a létesítmény leállítása és leszerelése. Thomas Buddas, a Loviisa erőmű igazgatóhelyettese úgy nyilatkozott, hogy a Loviisa atomerőmű működése jól megalapozott, és környezeti hatásai nagyon jól ismertek és környezeti hatás szempontjából az összes vizsgált alternatíva megvalósítható
Az OECD atomenergia ügynöksége (NEA) tanulmányt tett közzé a nukleáris fűtőanyag ciklus megvalósításának lehetséges változatairól.
Behatóan vizsgálták a jelenlegi gyakorlatot és a fűtőanyag ciklus zárásának lehetőségeit.
Kimutatták, hogy a hasadóanyag jobb hasznosítása mellett a zárt ciklusokban sokkal kevesebb radioaktív hulladék keletkezik.
Irány az 55% - az EU új klímavédelmi intézkedéscsomagja...bővebben
FORATOM jelentés az új atomerőművek épitésének pénzügyi kérdéseiről...bővebben
Hogyan fordítja ellenkezőjére az atomenergiától való irracionális félelem a klímavédelmet?...bővebben
Románia újabb reaktorokkal bővítené a Cernovoda atomerőművet...bővebben
Japán szerint az atomenergia kulcsfontosságú ahhoz, hogy 2050-re karbonsemlegessé váljon...bővebben
Az örmény atomerőmű engedélyét 2026-ig meghosszabbítják...bővebben
Jól halad a finn hanhikivi atomerőmű építésének előkészítése...bővebben
Az atomenergia és az európai hidrogéngazdaság...bővebben
A FORATOM a nukleáris ipar beszállitói hátterét vizsgálta...bővebben
Az atomipar nyilt levele az Európai Unió vezetőinek...bővebben
A 80-asok klubja, további húsz év üzemidő az amerikai atomerőműveknek...bővebben
Javaslat új atomerőmű építésére az Egyesült Királyságban...bővebben
Dr. Kereki Ferenc és Rátkai Sándor kollégáink rangos kitüntetést kaptak március 15 alkalmából...bővebben
A belorusz atomerőmű első blokkjának melegpróbái március vége előtt befejeződnek...bővebben
2020 kulcsfontosságú év lesz az atomenergia és a FORATOM számára...bővebben
Új Igazgatóságot és elnököt választott a FORATOM...bővebben
A nukleáris energia helyreállítja jól megérdemelt helyzetét az EU-ban...bővebben
Az európai nukleáris ipar vezetőinek felhívása a karbonmentes Európáért...bővebben
Az európai nukleáris ipar 2019 évi prioritásai: klímaváltozás, fenntarthatóság és munkahelyek...bővebben
Magyar Atomfórum Egyesület szakembereinek látogatása az épülő belorusz atomerőműben...bővebben
Zöld és fekete villamos energia Európában...bővebben
Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá ROSZATOM és a Magyar Atomfórum Egyesület...bővebben
Atomenergia alkalmazása körében eljáró minősített szakértők...bővebben
Állami támogatással vagy nélküle...bővebben
Napelemek jövője Európa energiaellátásában...bővebben
Urán tengervizből...bővebben
A stressz-teszt és a nyilvánosság...bővebben
Atomfórum sajtóközlemény: Az atomenergia szerepéről 2050-ig az Európai Unióban...bővebben
Katona Tamás - Az energiabiztonság mint rendszer ... letöltés
Az új atomerőművi blokk(ok) létesítésének előkészítése - Tóth Csilla (műszaki igazgató, MVM Paks II.) előadása az Egyesület közgyűlésén ... letöltés
Egy németországi atomerőmű lebontása „zöld mezőre” - dr. Perneczky László (MTA KFKI AEKI THL, nyugd. tud. munkatársa) előadása a Kárpát-medence magyar energetikusainak találkozóján ... letöltés
A Kárpát-medence magyar energetikusainak 16. találkozóján - Czibolya László előadása (Budapest, 2012. október 4.) ... letöltés
Az EU és Magyarország villamosenergia stratégiájának kapcsolódásai (különös tekintettel az atomenergiára) - Lenkei István előadása (Gyergyószentmiklós, 2012. május 18.) ... letöltés
Energia Útiterv 2050: Az atomenergia szerepe (Fukushima után)... bővebben
Energia Útiterv 2050: Az atomenergia szerepe ... bővebben
Villamosenergia-termelési technológiák jellemzői - adatok az összehasonlitáshoz ... bővebben
HOGY HOLNAPUTÁN IS LEGYEN ÁRAM (A Magyar Atomfórum Egyesület kiadványsorozata)... bővebben
ATOMERŐMŰVEK KÖRNYEZETI HATÁSAI - RADIOAKTÍV KIBOCSÁTÁSOK... bővebben
Magyar Atomfórum Egyesület, 1021 Budapest, Hűvösvölgyi út 54.
tel: +(36) 1 215-3499 fax: +(36) 1 215-3499
E-mail