Az atomenergiát támogató 14 tagország az atomenergia és a megújuló források egyenlő elbánását sürgeti az EU-ban

Brüsszelnek egyenrangúvá kell tennie az atomenergiát és a megújuló energiákat a finanszírozás, a kutatás és a projektfejlesztés terén – jelentette ki a múlt héten a „nukleáris szövetség” Spanyolországban ülésező 14 tagja.

Negyedszer ülésezett a múlt héten (július 11-én) az atomenergiát támogató EU tagországok csoportja (Nukleáris Szövetség) a spanyol EU-elnökség alatt összehívott első informális Energia Tanács találkozójához kapcsolódva.

A Franciaország által kezdeményezett Nukleáris Szövetég tagjai: Bulgária, Csehország, Észtország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia, , Svédország, Szlovénia, Szlovákia, Egyesült Királyság (meghívottként) valamint Belgium és Olaszország megfigyelőként.

nuclear_alliance A találkozón a szövetség egy dokumentumot fogadott el „az EU új stratégiájáról az atomenergia-alkalmazása terén”, amelyben felszólítja Brüsszelt, hogy a megújuló energia projektekhez hasonlóan támogassa az atomenergiát és a folyamatban lévő közös projekteket.
A „technológiai semlegesség” uniós elvével összhangban a szövetség arra kéri a Európai Bizottságot, hogy a nukleáris energia „ugyanolyan támogatásban részesüljön, mint a többi alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrás” az energetikai átállással kapcsolatos minden jövőbeni uniós jogszabályban.

A május közepén tartott párizsi találkozót követően a szövetség becslése szerint 2050-re az atomerőművek teljes beépített teljesítménye elérheti a 150 gigawattot (GW), szemben a jelenlegi-alig több, mint 100 GW-tal szemben.

A csoport szerint a nukleáris és megújuló projektek egyenrangúvá tétele indokolt, mert egyre több EU-országban indulnak újra az atomerőmű építési programok beleértve a kis moduláris reaktorokat is és számos kutatási projektet is terveznek az nukleáris technika terén.

Technológiailag semleges megközelítés és ösztönzők

Az Európai Unió Tanácsa által elfogadott nyilatkozat szerint tehát az uniós politikáknak és szabályozásoknak biztosítaniuk kell „a nukleáris energia előmozdításának megfelelő ösztönzőket a célok, az engedélyezési eljárások megkönnyítésére irányuló erőfeszítések és a finanszírozáshoz való hozzáférés tekintetében”, ahogy az a megújuló energiák esetében történik. szövetség.

Az aláírók szerint a Bizottságnak „technológiasemleges megközelítést kell alkalmaznia” az energiaátállási jogalkotásban – utalva a jelenleg vitatott Zöld Átmenet ipari tervére és az EU villamosenergia-reformjára.

Az EU villamosenergia-piaci reformjával kapcsolatban a szövetség megerősítette az atomenergia „lényeges hozzájárulását” a villamosenergia-hálózat kiegyensúlyozásához.

Az aláírók hangsúlyozták annak fontosságát is, hogy az atomenergia a többi alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforráséval egyenértékű helyet kapjon a villamosenergia-termelés ösztönzési rendszerének kialakításában.

Finanszírozás és kutatás

Az atomenergia bevonása ezekbe az EU jogalkotásba megkönnyítené és egységesítené annak finanszírozását, különösen az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályok keretein belül – fejtette ki a szövetség.

Javaslatuk azonban még ennél is tovább megy, mivel az aláírók azt szeretnék, hogy partnerség alakuljon ki az EU-tagállamok, a magánbefektetők és az európai bankok között az atomenergia finanszírozására. Véleményük szerint az atomenergiát is be kellene vonni az összes uniós beruházási alap lehetőségei közé.

Ami a kutatást illeti, a szövetség tagjai szorosabb támogatást kérnek a Bizottságtól, különösen a nukleáris biztonsági előírások harmonizálása terén. Ezért szükséges támogatni a nemzeti nukleáris biztonsági hatóságokat figyelemmel olyan fejlesztési eredményekre, mint a kis moduláris reaktorok.

Ezért a szövetség tagjai javasolják az 1957-es Euratom-szerződést megújítását az európai nukleáris kutatás és atomipar megerősítése érdekében.

A megújulók barátai is találkozót tartottak

Amíg az atomenergia-párti találkozó zajlott, Ausztria találkozót szervezett a „megújuló energia barát” országok csoportjával, amelynek célja az EU villamosenergia-piaci szabályainak folyamatban lévő reformjával kapcsolatos álláspontok összehangolása volt.

A találkozón Ausztria, Németország, Luxemburg és további kilenc EU-tagállam vett részt. Hollandia mindkét találkozón jelen volt.

forrás: Euractive