Klimaváltozás


Az ásványi tüzelőanyaggal működő erőművek rengeteg oxigént használnak el a légkörből. Cserébe nagy mennyiségű szén-dioxidot, kén-dioxidot és egyéb káros anyagokat bocsátanak ki a levegőbe..

Ha a Föld egy földgömb lenne, az a levegőréteg, ahol az ember oxigénpalack nélkül képes lélegezni, olyan vékony lenne, mint a lakkréteg a földgömb felületén. Ebbe a vékony rétegbe a szén-dioxidon és a porszemcséken kívül csaknem 100 millió tonna kéndioxidot és 60 millió tonna nitrogénoxidot juttatunk évente.

A fosszilis (szén, olaj, gáz) erőművek tehát sajnos környezetszennyezők, és tüzelőanyaguk elégetése során keletkező gázokat egyszerűen kieregetik a levegőbe, ahol ezek a gázok üvegházhatást okoznak. Ez olyan, mintha egy fóliasátor lenne fölöttünk, amely nem gátolja meg, hogy a Nap sugarai felmelegítsék a Földet, de megakadályozza, hogy a meleg kijusson az űrbe. Ennek hatására az átlaghőmérséklet fokozatosan emelkedik, ahogyan ezt a mellékelt ábra mutatja.

Az atomenergia környezetbarát, használata nem fogyaszt oxigént és nem jár üvegházhatást okozó gázok kibocsátásával. Az atomenergia használata évente 1.8 milliárd (!) tonna szén-dioxid kibocsátásától kíméli meg a világot. Ez a szám a teljes kibocsátás 10%-a! Ha a paksi atomerőművet modern széntüzelésű erőművel helyettesítenék, az évente mintegy 7.5 millió tonna oxigént fogyasztana el a légkörből, és több mint 10 millió tonna szén-dioxidot bocsátana ki!

Ez majdnem annyi oxigén, amennyit az összes magyarországi erdő termel egy év alatt vagy amennyit az ország egész lakossága légzés során elhasznál egy egész év folyamán. Tehát ennyit takarítunk meg azzal, hogy atomerőművet használunk.

Ez az oldal a Magyar Atomfórum és a FINE (Fiatalok a Nuleáris Energetikáért) közös kiadványának felhasználásával készült, amely pdf formában letölthető.